Batik - niezwykła indonezyjska tkanina

BATIK technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Znany jest od niepamiętnych czasów i cieszy się niesłabnącą popularnością. W stroju batikowym można zobaczyć zarówno prominenta na przyjęciu, jak i handlarza na targowisku. Batiki są piękne, kolorowe i niepowtarzalne.


Batik to tkanina, której historia sięga starożytności. Technika batiku, wykorzystująca specjalną metodę barwienia i zdobienia tkanin, stała się nieodłącznym elementem życia i kultury mieszkańców Indonezji. Jednak tkaniny tego typu są znane na całym świecie.


Mariaż barwnika z woskiem


Aby powstała wielobarwna tkanina najpierw rysuje się na materiale skomplikowany wzór, posługując się niewielkim miedzianym aplikatorem napełnionym płynnym woskiem. Po wyschnięciu tego wosku tkanina jest zanurzana w barwniku. Fragmenty pokryte woskiem zachowują pierwotny kolor. Dla uzyskania bardziej urozmaiconych wzorów woskowanie i farbowanie różnymi barwnikami można powtarzać wielokrotnie.


W połowie XIX wieku do nakładania wosku zaczęto również używać miedzianych stempli. Metoda ta okazała się wydajniejsza niż posługiwanie się małym narzędziem i pozwoliła tworzyć batiki o bardziej powtarzalnym wzorze.


Do zrobienia batiku zwykle wykorzystuje się tkaniny bawełniane lub jedwabne. Substancje barwiące uzyskiwane są z miejscowych liści, drewna, kory i korzeni roślinnych, choć sięga się też po barwniki syntetyczne. Zanim do rysowania wzorów zaczęto używać wosku, stosowano papki roślinne, tłuszcz zwierzęcy, a nawet błoto. Obecnie często stosuje się wosk syntetyczny. Niemniej wciąż wykorzystywana jest mieszanina parafiny i wosku pszczelego.


Dawniej i w przyszłości


Dziś nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie gdzie i kiedy narodziła się sztuka batiku. Odnalezione w Chinach fragmenty batikowych tkanin są datowane na VI wiek n.e. Nie wiadomo też, kiedy technika ta dotarła do Indonezji, ale istnieją dowody, że batikiem handlowano tam już w XVII wieku.


W ostatnich dziesięcioleciach zyskujący na popularności batik stał się jednym z symboli indonezyjskiej tożsamości narodowej. Ze względu na swą wielowiekową obecność w Indonezji i znaczenie dla miejscowej kultury batik został w roku 2009 wpisany przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.


Poduszki batikowe


Przepiękne poduszki z tkaniny batikowej, które pochodzą z małych indonezyjskich manufaktur na tle innych akcesoriów wystroju wnętrz wyróżnia przepiękna, intensywna kolorystyka. Niepowtarzalna tkanina i nasycone barwy tego oryginalnego dodatku pomogą wykreować przytulną, ciepłą atmosferę w każdym pomieszczeniu, a także dodadzą Twojemu mieszkaniu stylowego charakteru. Poduszki batikowe Shekina produkujemy w krótkich (od kilku do kilkunastu sztuk) seriach. Dlatego dajemy Państwu produkt prawdziwie unikalny.